No Garāžas līdz Globālam Zīmolam: T-kreklu Biznesa Panākumu Stāsti

Daudziem no mums t-krekls ir daudz vairāk nekā tikai vienkāršs apģērba gabals. Tas var būt mākslas darbs, politisks paziņojums, vai atmiņu glabātājs. Bet aiz katras drukātas frāzes vai attēla uz t-krekla slēpjas stāsts – ne tikai par to, kas ir uzdrukāts, bet arī par cilvēkiem, kas to radījuši. Šajā rakstā mēs dalīsimies ar iedvesmojošiem stāstiem par cilvēkiem, kuri savu kaisli pret t-kreklu dizainu pārvērta par veiksmīgiem uzņēmumiem, sākot savu ceļu no garāžas līdz globāla mēroga zīmola izveidei.

Threadless: Kopienas Vadīts Dizains

Threadless ir viens no visatraktīvākajiem piemēriem, kā unikāla ideja var pāraugt par milzu uzņēmumu. Dibināts 2000. gadā, Threadless sāka kā maza tiešsaistes kopiena, kurā mākslinieki iesniedza savus dizainus un kopienas locekļi balsot par tiem, ko viņi vēlējās redzēt uz t-krekliem. Uzvarējušie dizaini tika izdrukāti un pārdoti, bet mākslinieki saņēma atlīdzību. No vienkāršas idejas Threadless izaudzis par miljonu biznesu, kas balstās uz radošumu un kopienas līdzdalību.

Zazzle: Personalizācijas Pionieri

Zazzle ir vēl viens spilgts piemērs tam, kā tehnoloģiju izmantošana var mainīt spēles noteikumus. Uzņēmums, kas dibināts 2005. gadā, ļāva ikvienam ne tikai iegādāties personalizētus t-kreklu dizainus, bet arī izveidot savus. Ar spēcīgu uzsvaru uz klientu radošuma un individualitātes izpausmi, Zazzle ātri kļuva par vienu no vadošajiem personalizēto produktu tirgotājiem internetā, demonstrējot, ka patērētāju piedāvātā personalizācija ir spēcīgs tirgus segments.

Bonfire: Sociālā Misija un Kvalitāte

Bonfire izceļas ar savu sociālo misiju – atbalstīt labdarības organizācijas, sociālos projektus un individuālus mērķus caur t-kreklu pārdošanu. Sākot kā maza start-up ideja, Bonfire ļāva cilvēkiem veidot kampaņas, dizainēt t-kreklus un pārdot tos, lai savāktu līdzekļus svarīgiem mērķiem. Šī pieeja ne tikai palīdzēja daudzām labdarības organizācijām, bet arī izveidoja Bonfire kā zīmolu, kas stāv par kvalitāti un kopienas atbalstu.

TeeSpring: No Nekas līdz Miljoniem

TeeSpring stāsts ir par to, kā divi draugi no Providences, Rodeailendas, sāka ar ideju, ka ikviens varētu viegli izveidot un pārdot t-kreklu dizainus bez jebkādiem priekšapmaksas izdevumiem vai krājumiem.

Šī platforma ļauj māksliniekiem, organizācijām un individuāliem uzņēmējiem izveidot savus produktus un tieši pārdot tos saviem sekotājiem. TeeSpring ātri kļuva par vienu no lielākajiem tiešsaistes t-kreklu tirgotājiem, pierādot, ka ar pareizo platformu un mazliet radošuma, iespējams sasniegt globālu auditoriju.

Noslēgumā

Šie stāsti parāda, ka ar kaisli, radošumu un uzņēmību iespējams pārvērst vienkāršu ideju par globālu uzņēmumu. Threadless, Zazzle, Bonfire, un TeeSpring ir tikai daži piemēri tam, kā t-kreklu bizness var kalpot ne tikai kā peļņas avots, bet arī kā platforma mākslinieciskai pašizpausmei, sociālai angažētībai un kopienas veidošanai. Katrs no šiem zīmoliem sāka savu ceļu ar vienkāršu ideju, bet, pateicoties inovācijai un spējai sapņot lieli, viņi spēja sasniegt neiedomājamus augstumus.

T-kreklu Dizaina Trendi 2024: Ko Gaidīt?

T-krekli vienmēr ir bijuši vairāk nekā tikai apģērba gabals; tie ir pašizteiksmes veids, kultūras simbols un modes izteiksmes līdzeklis. Katru gadu modes pasaule piedzīvo jaunu t-kreklu dizaina trendu uzplaukumu, kas atspoguļo laikmeta garu, sociālās tendences un tehnoloģiju attīstību. Lūk, ko mēs varam gaidīt no t-kreklu dizaina trendiem 2024. gadā.

Atgriešanās pie Dabas: Ilgtspējīgums un Ekoloģiskās Izcelsmes Materiāli

Ilgtspējība ir kļuvusi par vienu no galvenajiem virzītājspēkiem modes industrijā, un t-kreklu dizainā tas izpaužas caur ekoloģisko un atjaunoto materiālu izmantošanu. 2024. gada t-krekli tiks ražoti no bioloģiski audzētas kokvilnas, pārstrādātas poliestera un pat inovatīviem materiāliem, piemēram, algu šķiedras un bambusa. Šis trends ne tikai piedāvā modes apzinīgām patērētājiem ekoloģiski tīrus izvēles variantus, bet arī veicina veselīgāku planētu.

Digitālā Māksla un NFT

Ar digitālās mākslas un NFT (neaizvietojamu žetonu) popularitātes pieaugumu, 2024. gadā sagaidāms, ka arī t-kreklu dizainā parādīsies šī tendence. Dizaineri eksperimentēs ar digitāli radītiem attēliem, kas tiks pārvērsti fiziskā formātā uz t-krekliem, piedāvājot patērētājiem iespēju valkāt ekskluzīvas mākslas darbus. Šādi t-krekli varētu arī kalpot kā digitālā mākslas darba īpašumtiesību apliecinājums.

Ja jūs interesē ekskluzīvi digitālās mākslas dizaini uz t-krekliem, apmeklējiet mūsu partnera Kvanti Store veikalu, kur varat atrast unikālu kolekciju

Spilgtas Krāsas un Drosmīgi Raksti

Aizmirstiet par minimālismu; 2024. gads solās būt spilgtu krāsu un drosmīgu rakstu zīmē. Iedvesmoti no 80. gadu neonu spilgtuma un psihedēliskiem motīviem, dizaineri radīs t-kreklus, kas ne tikai izceļas, bet arī pauž spēcīgu paziņojumu. Sagaidāms, ka populāri būs arī abstrakti un ekspresionistiski dizaini, kas piesaista uzmanību un veicina sarunas.

Tehnoloģiju Integrācija

Tehnoloģiju integrācija t-kreklu dizainā atver jaunas iespējas personalizācijai un interaktivitātei. Ar augsto tehnoloģiju palīdzību, piemēram, LED apgaismojumu un skārienjutīgām šķiedrām, t-krekli kļūst par valkājamām tehnoloģijām. Šis trends ļauj patērētājiem ne tikai izteikt savu individuālo stilu, bet arī mijiedarboties ar apkārtējo vidi inovatīvā veidā.

Atgriešanās pie Klasikas ar Mūsdienu Piegājienu

Lai gan jauni trends dominēs, klasiskais t-kreklu dizains ar mūsdienu piegājienu saglabās

savu popularitāti. Minimalistiski dizaini, smalki izstrādāti logotipi un vienkrāsaini t-krekli ar nelielām, bet izteiksmīgām detaļām būs pieprasīti to universāluma un laikmetīguma dēļ.

Noslēgumā

2024. gads solās būt aizraujošs laiks t-kreklu dizainā, ar tendencēm, kas atspoguļo mūsdienu sabiedrības vērtības, tehnoloģiju attīstību un mūžīgo vēlmi paust individuālismu. Vai tas būtu ilgtspējīgs materiāls, digitālā māksla, spilgti raksti vai tehnoloģiju integrācija, katrs t-krekls stāsta savu stāstu, piedāvājot nesavtīgu pašizteiksmes veidu.

    10 Neparasti Hobiji, par Kuriem Jūs, Iespējams, Neesat Dzirdējuši

    Mūsdienās, kad ikdienas dzīves temps kļūst aizvien straujāks, hobiji piedāvā lielisku iespēju atpūsties un atslābināties. Taču, kamēr daudzi no mums izvēlas lasīt grāmatas, zīmēt vai nodarboties ar sportu, pastāv arī cilvēki, kuri savu brīvo laiku pavadīt izvēlas daudz neparastākās nodarbēs. Šajā rakstā apskatīsim desmit visneparastākos hobijus no visas pasaules, par kuriem jūs, iespējams, neesat dzirdējuši.

    1. Ekstrēmā Gludināšana

    Jā, pareizi dzirdējāt. Ekstrēmā gludināšana ir sporta veids, kurā cilvēki ņem līdzi gludekli un gludināšanas dēli uz visneparastākajām un ekstrēmākajām vietām, piemēram, kalnu virsotnēm, niršanas laikā zem ūdens vai pat lecot ar izpletni. Hobija mērķis ir uzņemt sevi fotogrāfijā, gludinot drēbes pēc iespējas ekstrēmākā situācijā.

    2. Mikrokaravānu Būvēšana

    Mikrokaravānu būvēšana ir hobija, kas ietver mazo, bet pilnībā funkcionalitāti nodrošinošu karavānu izgatavošanu. Šie mikrokaravāni bieži tiek veidoti no atkritumiem vai pārstrādātiem materiāliem un ir pietiekami viegli, lai tos varētu vilkt aiz velosipēda.

    3. Ziemeļblāzmu Medības

    Dažiem cilvēkiem ir aizraušanās ar ziemeļblāzmu jeb auroru boreālu vērošanu. Šis hobija mednieki dodas uz aukstākām zemēm pie polārajiem lokiem tikai un vienīgi, lai noķertu to brīnišķīgo mirkli, kad debesis krāsojas spilgtās krāsās.

    4. Mākoņu Skatīšanās Klubi

    Mākoņu skatīšanās ir mierpilna nodarbe, bet daži cilvēki ir pacēluši to līdz jaunam līmenim, izveidojot klubus, kuri regulāri sanāk kopā, lai apbrīnotu un interpretētu debesis. Šie klubi dalās ar fotogrāfijām, pieredzi un pat veido savas mākoņu vērošanas ceļvedis.

    5. Tetovējumu Vākšana no Pasaules Slavenākajiem Māksliniekiem

    Tetovējumu entuziasti var izvēlēties īpaši neparastu hobiju – vākt tetovējumus no pasaules slavenākajiem tetovējuma māksliniekiem. Šis hobija mērķis ir pārvērst savu ķermeni par mākslas galeriju, kas demonstrē dažādu mākslinieku darbus.

    6. Siera Ruļļošanas Sacensības

    Anglijā, Gloucestershire, katru gadu notiek siera ruļļošanas sacensības, kurās dalībnieki dzenas p

    akaļ lielam sieram, kas ripo lejā pa kalnu. Šis neparastais hobija piesaista tūkstošiem skatītāju no visas pasaules.

    7. Postkrosings

    Postkrosings ir starptautisks pastkaršu apmaiņas projekts, kurā dalībnieki sūta un saņem pastkartes no nejaušiem cilvēkiem visā pasaulē. Hobija mērķis ir iepazīties ar jaunām kultūrām un veidot globālu draudzību caur pastkarti.

    8. Kosplejs

    Kosplejs jeb kostīmu spēle ir hobija, kurā cilvēki izveido un valkā kostīmus, lai imitētu savus mīļākos tēlus no filmām, grāmatām, komiksiem un videospēlēm. Kosplejeri bieži piedalās konvencijās, kur dalās ar savu mīlestību pret tēlu un radošumu.

    9. Geocaching

    Geocaching ir āra slēpņošanas spēle, kurā dalībnieki izmanto GPS ierīces, lai atrastu slēptus konteinerus, ko sauc par “geoslēpņiem”, dažādās vietās visā pasaulē. Šis hobija apvieno pārgājienus un dārgumu medības, piedāvājot piedzīvojumus dabā.

    10. Papīra Lidmašīnu Lidojumu Konkurss

    Papīra lidmašīnu lidojumu konkurss ir neparasts hobija, kurā dalībnieki sacenšas, kuras paštaisītās papīra lidmašīnas lidos tālāk vai ilgāk. Šis hobija prasa rūpīgu dizaina izstrādi un precīzu locīšanas tehniku.

    Katrs no šiem hobijiem atklāj cilvēku radošumu un vēlmi izpētīt neparastas nodarbes. Varbūt kāds no šiem hobijiem iedvesmos arī jūs izmēģināt kaut ko jaunu un neierastu!

    Kultūras budžets nākamgad būs par teju 30 miljoniem eiro lielāks nekā šogad

    Nākamā gada valsts budžets Kultūras ministrijas (KM) atbildības jomās – kultūrpolitikā, sabiedrības saliedētības veicināšanā un mediju politikā – būs par teju 30 miljoniem eiro lielāks nekā šogad un sasniegs 221 756 066 eiro, portālu “Delfi” informē KM pārstāve Lita Kokale.

    “Esmu gandarīts, ka visām prioritātēm ir iegūts ievērojams papildu finansējums. Kultūras ministrijas budžets ir līdzsvarots, un pieaugums ir gan valsts sektorā strādājošiem, gan nevalstiskā sektora finansēšanas instrumentos, gan profesionālās mākslas attīstībai, gan mūsu identitātes stūrakmenim – Dziesmusvētku procesam. Ievērojams ir ieguldījums kultūrizglītības un kultūras mantojuma sabalansēšanā ar starptautiskai atpazīstamībai būtiskām aktivitātēm. Ir atrisināti arī gadiem diskutēti jautājumi – PVN samazinājums grāmatām, finansējums Brīvības pieminekļa un Brāļu kapu uzturēšanai valsts simbolam atbilstošā līmenī,” uzsver kultūras ministrs Nauris Puntulis (NA).

    Kā ik gadu arī 2022. gadā aptuveni trešā daļa KM budžeta tiks novirzīta kvalitatīvas kultūrizglītības – trīs kultūras augstskolu, 10 profesionālo vidusskolu un 150 pašvaldību /privāto mūzikas, mākslas un deju skolu – darbības nodrošināšanai. Šajā finansējumā ietilpst arī kultūrizglītības pedagogu atalgojums.

    Kā norāda Kokale, mazliet mazāk par trešdaļu finansējuma tiks investēta profesionālajā mākslā, t. i. kvalitatīviem kultūras: vizuālās mākslas, filmu, mūzikas, teātra, cirka, literatūras, dejas un dizaina pasākumiem, savukārt lielākā daļa atlikušā finansējuma tiks ieguldīta kultūras mantojuma – valsts muzeju, arhīva pakalpojumu nodrošināšanā, bibliotēku tīkla darbībā, kultūras pieminekļa statusa ēku un kultūras objektu atjaunošanā, jauna kultūras satura un pakalpojumu radīšanā caur Valsts kultūrkapitāla fondu (VKKF), kā arī kultūras funkcijas nodrošinošo ēku nomas maksās VNĪ, ES fondu instrumentu ieviešanā kultūrā, dažādos starpvalstu kultūras projektos, digitālajos pakalpojumos kultūrā, sabiedrības integrācijas un diasporas pasākumos, kā arī, protams, mediju politikā.

    Jau ziņots, ka valdība 24. septembra ārkārtas sēdē apstiprināja vairākus KM prioritāros pasākumus nākamā gada valsts budžeta palielināšanai kultūras, sabiedrības integrācijas un mediju jomās; kopumā 30 649 061 eiro vērtībā. Būtiskākais papildu finansējuma piešķīrums – 8 miljoni eiro – ļaus valsts kultūras iestāžu 4 278 darbinieku līdzšinējo vidējo mēnešalgu palielināt līdz 1 040 eiro /bruto (š.g. vidējais atalgojums sektorā ir 930 eiro mēnesī (bruto), pietuvinot kultūras darbinieku atlīdzību sabiedriskajā sektorā strādājošo vidējam atalgojumam.

    Kultūras ministrija prioritārajam pasākumam “Nacionālā identitāte” piesaistījusi papildu 11,2 miljonus eiro. Šis finansējums ļaus pilnvērtīgi sagatavoties Dziesmu un deju svētkiem un to tradīcijas 150-gades cildināšanai 2023. gadā (tostarp vienreizējs finansējuma piešķīrums 1 638 kolektīvu vadītājiem, kas gatavo savus kolektīvus dalībai 150. Dziesmu un deju svētkos), paredz atbalstu grāmatniecības nozarei, samazinot pievienotās vērtības nodokli iespieddarbiem – kā grāmatām, tā preses u.c. izdevumiem – un ļaus Latvijas Nacionālajai bibliotēkai veikt jaunu grāmatu iepirkumu, kā arī īstenot lasīšanas veicināšanas programmu un uzņemt jaunas nacionālā kino filmas.

    Tāpat piešķirts finansējums Latvijas Republikas Satversmes pieņemšanas simtgades atzīmēšanai.

    Finansējums 2,5 miljonu eiro apmērā piešķirts arī “Latvijas skolas soma” norišu turpināšanai 2022. gadā, lai 232 000 Latvijas skolēnu varētu turpināt pieredzēt gan klātienes, gan digitālās kultūras norises izglītības procesa ietvaros. Arī augstākās kultūrizglītības kapacitātes stiprināšanai piešķirti papildu 0,7 miljoni eiro.

    Latvijas grāmatniecības un mākslas starptautiskās atpazīstamības veicināšanai – Latvijas dalības Frankfurtes grāmatu tirgū viesu valsts statusā no 2025. gada un īpašas, Latvijas vizuālo mākslu reprezentējošas izstādes izveidei – piešķirti kopumā 400 000 eiro.

    Kultūras mantojuma – valsts nozīmes vēsturisko un piemiņas vietu, tostarp Brīvības pieminekļa un Brāļu kapu saglabāšanai, kā arī sakrālā mantojuma un pieminekļu glābšanas programmai, arī Doma baznīcas ēkas atjaunošanas darbiem – piešķirti papildu 3 miljoni eiro.

    Mainoties Valsts kultūrkapitāla fonda (VKKF) finansējuma modelim un piesaistot arī ES fondu finansējumu par 3 miljoniem eiro pieaugs VKKF projektu finansējums kultūras projektiem un to īstenošanā iesaistītajam personālam, tostarp nevalstiskajā sektorā. Darbs pie VKKF finansējuma palielināšanas nākamajos gados ir jāturpina.

    Saliedētas un pilsoniski aktīvas sabiedrības attīstības pamatnostādņu īstenošanai plānoto pasākumu īstenošanai piešķirti papildu 700 000 eiro. To ietvaros plānoti pasākumi reģionu NVO un mazākumtautību NVO darbības stiprināšanai, lai sekmētu iekļaujošu līdzdalību un dažādu iedzīvotāju grupu sadarbību, kopradi, vienotas sociālās atmiņas un Latvijas valstiskuma veidošanās izpratnes veidošanai, mazākumtautību kultūras savpatnības saglabāšanai, saliedētas politikas veidošanas diskusijām ar iedzīvotājiem. Plānots atbalsts NVO līdzfinansējuma programmai, lai vairotu Latvijas NVO iespējas īstenot apjomīgus un starptautiskus projektus, kā arī līdzfinansējums Latvijas organizācijām, kuras saņēmušas finansējumu ES programmās “Radošā Eiropa” un “Eiropa pilsoņiem”.

    2022. gadā piešķirts arī 2,6 miljonu eiro papildu finansējums Mediju atbalsta fonda aktivitāšu finansēšanai, lai mediji varētu radīt jaunu, kvalitatīvu saturu.

    Mēbeles mājai un birojam vienuviet – izstādē «Baltic Furniture 2017»!

    No 6. līdz 8. oktobrim Ķīpsalā notiks ievērojamākā mēbeļu, interjera un apgaismojuma risinājumu izstāde Baltijā – «Baltic Furniture 2017». Tajā varēs apskatīt un iegādāties jaunākās mājas un biroja mēbeļu kolekcijas, modernus gaismas ķermeņus un interjera priekšmetus, kā arī kvalitatīvu mēbeļu furnitūru.
    «Matraču meistars», «King Koil Baltic», «R&F Design», «OR Furniture», «Troja», «ISKU», «Wenden Furniture», «Feidi», «Studio Monaco», «ATTICUS», «Korte.lv», «Tulikivi»… tie ir tikai daži no uzņēmumiem, kuri izstādē priecēs ar plašu piedāvājumu, turklāt arī ar karstākajiem jaunumiem. Pirmo reizi «Baltic Furniture» savu piedāvājumu prezentēs arī tādi uzņēmumi kā «Vidzemes Mēbeļu fabrika», «Domotex», «Fascino», «Saros EST», «Berry Baldai», «Active Sitting» un vēl citi.Apmeklētāji izstādē varēs iegādāties kvalitatīvas, mūsdienīgas, oriģinālas un funkcionālas mēbeles gan viesistabai, guļamistabai, virtuvei, vannas istabai un priekšnamam, gan biroja telpām. Plašā izvēlē būs preces kvalitatīvam miegam, turklāt visas trīs dienas izstādē norisināsies gulēšanas čempionāts ar vilinošām balvām. Cīnīties par čempiona titulu varēs gan liels, gan mazs! Sīkāka informācija par to jau drīzumā.

    Atsaucīgi eksperti interesentiem sniegs konsultācijas un dos padomus, lai telpas iekārtošana sagādātu mazāk raižu, turklāt izstādē varēs iegādāties gan gatavu produkciju, gan veikt individuālus pasūtījumus. Arī apgaismojuma risinājumu variācijas būs plašas, tāpēc ieplāno izstādes apmeklējumu un padari savu mājokli vēl ērtāku, mājīgāku un skaistāku!

    Izstādi «Baltic Furniture» rīko Starptautisko izstāžu rīkotājsabiedrība BT 1. Vairāk: www.balticfurniture.lv. Sekojiet līdzi jaunumiem arī Facebook.com/baltic.furniture!

    Vēstures muzejā aplūkojams Lāčplēša Kara ordenis

    Arī šogad Lāčplēša dienā, 11. novembrī, Latvijas Nacionālais vēstures muzejs (LNVM) piedāvā plašu svētku programmu apmeklētājiem muzeja ekspozīciju un izstāžu zāļu mājvietā Rīgā, Brīvības bulvārī 32.
    Tradicionāli ik gadu tikai vienu dienu, 11. novembrī, muzejs izstāda īpašu apbalvojumu – vienīgo zināmo pilno Lāčplēša Kara ordeņa komplektu (I, II un III šķiras ordenis), ko par cīņām Neatkarības karā saņēmis ģenerālis Jānis Balodis (1882–1965).Šogad tam līdzās tiks eksponēts muzeja jaunieguvums – Latvijas armijas kareives Valijas Veščunas-Jansones (1902-1990) III šķiras Lāčplēša Kara ordenis, kā arī citi viņas apbalvojumi, dokumenti, fotogrāfijas un personīgie priekšmeti. Ordeni Valija Veščunas-Jansone saņēma par par drošsirdīgo rīcību 1919. gada 19. novembra kaujā, kur Latvijas armijas karavīriem bija jāpārvar pretinieku ugunslīnija. Kā viens no pirmajiem armijas karavīriem viņa šķērsoja Lielupi un pēc tam uzbrukuma laikā Plāņu mājās cīnījās pret pārspēku. Par izrādīto drosmi un pašaizliedzību kaujā V. Veščuna-Jansone 1922. gadā saņēma III šķiras Lāčplēša Kara ordeni (Nr.1165), to viņai pasniedza Valsts prezidents Jānis Čakste. Bijusī kareive bija viena no trim sievietēm, kam Lāčplēša Kara ordenis piešķirts.

    FOTO: LNVM

    Valijai Valerijai Veščunai-Jansonei piederējušie vēsturiskie priekšmeti tiks izstādīti Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā no 11. līdz 18. novembrim. Savukārt no 11. novembra LNVM Youtube kanālā LatvijasNacionālais_vēstures_muzejs LNVM būs skatāma viņai veltīta virtuālā izstāde.

    Lāčplēša Kara ordenis ir pirmais un nozīmīgākais Latvijas valsts apbalvojums. Interesenti, kuri vēlas par to uzzināt ko vairāk, pulksten 14.00 aicināti uz LNVM Numismātikas nodaļas speciālistu lekciju «Latvijas Republikas augstākie apbalvojumi». Tāpat ik stundu muzeja darbinieki apmeklētājiem stāstīs par ordeņa rašanos un vēsturi. Visas dienas garumā muzejs arī aicina grāmatā «Lācplēša Kara ordeņa kavalieri» meklēt informāciju par zināmajiem un, iespējams, nezināmajiem ordeņa īpašniekiem.

    Pulksten 12 un 16 muzejs piedāvā pasākumu ģimenēm ar bērniem patriotiskā gaisotnē, bet pulksten 17 ekspozīcijas un izstādes pieskandēs folkloras draugu kopa «Savieši».

    Bukera prēmija piešķirta amerikāņu rakstniekam Džordžam Saundersam

    Bukera prēmija daiļliteratūrā (Man Booker Prize for Fiction) otrdien Londonā piešķirta amerikāņu rakstniekam Džordžam Saundersam par romānu «Lincoln in the Bardo» («Linkolns bardo»).

    Romānā vēstīts par ASV 19. gadsimta prezidenta Abrahama Linkolna sērām par viņa 11 gadus vecā dēlā Villija nāvi. Romāna stāstījumā piedalās simtiem vēsturisku, kā arī izdomātu personāžu. Bardo tibetiešu budismā ir pāreja starp nāvi un atdzimšanu.

    «Šis pilnībā oriģinālais romāns atklāja atjautīgu, inteliģentu un dziļi aizkustinošu stāstījumu,» norādīja prēmijas žūrijas priekšsēdētāja Lola Janga.

    Saunderss prēmiju nosauca par «lielu pagodinājumu, kuru es ceru attaisnot ar visu manu atlikušo darbu visu manu atlikušo mūžu».

    «Lincoln in the Bardo» ir 58 gadus vecā Saundersa pirmais romāns. Līdz šim rakstnieks ievērību bija iemantojis ar saviem īsajiem stāstiem.

    Otro gadu pēc kārtas prēmiju ieguvis amerikāņu rakstnieks. Bukera prēmijas īsajā sarakstā šogad bija iekļauti trīs amerikāņu, kā arī trīs britu rakstnieki.

    Tikai kopš 2013.gada to piešķir arī rakstniekiem, kas nepārstāv britu nāciju Sadraudzības valstis.

    Bukera prēmija tiek piešķirta kopš 1969.gada par gada labāko romānu, kas sarakstīts angļu valodā. Starp tās laureātiem ir tādi rakstnieki kā Īens Makjuens, Airisa Mērdoka un Salmans Rušdi.

    Prēmijas ieguvējs saņem naudas balvu 50 000 britu mārciņu (56 000 eiro).

    Urugvaja prāto, ko darīt ar bronzas ērgli no nacistu karakuģa

    Urugvajas valdība ir vērsusies pie politiskiem līderiem ar jautājumu, ko tai darīt ar bronzas ērgli no nogrimuša nacistu karakuģa, kas 2006. gadā tika atrasts tās piekrastē.
    Bronzas ērglis bija daļa no Vācijas karakuģa «Admiral Graf Spee», kas Otrā pasaules kara sākumā nogrima pie Urugvajas.Urugvajas aizsardzības ministrs trešdien paziņoja, ka viņš apspriedīsies ar četru politisko partiju biedriem par to, ko darīt ar šo bronzas ērgli, kas ķetnās tur svastiku.

    FOTO: AP/ScanPix

    Kuģis Otrā pasaules kara sākumā braukāja pa Atlantijas okeāna dienvidu daļu un nogremdēja vairākus sabiedroto valstu tirdzniecības kuģus.

    Lielbritānijas un Jaunzēlandes karakuģi izsekoja šo nacistu kuģi un nodarīja tam postījumus Laplatas upes kaujā, kura sākās 1939. gada 13. decembrī.

    «Admiral Graf Spee» pēc tā kapteiņa pavēles tika nogremdēts dažus kilometrus no Montevideo, lai kuģis nenonāktu ienaidnieka rokās.

    «Netflix» veidos seriālu – «Kāds pārlaidās pār dzeguzes ligzdu» priekšstāstu

    Amerikāņu rakstnieka Kena Kīzija romāns «Kāds pārlaidās pār dzeguzes ligzdu» (1962) uzreiz pēc publicēšanas kļuva par bestselleru. Labi zināma ir arī Miloša Formana filma (1975) ar Džeku Nikolsonu galvenajā lomā. Šonedēļ video straumēšanas serviss «Netflix» paziņojis, ka veidos šā darba priekšstāstu seriāla formātā.

    Kopumā tiks filmētas 18 sērijas, katrā sezonā pa deviņām.

    Stāsta centrā māsa Rečeda, kuru atveidos «Emmy» balvas ieguvēja Sāra Polsone.

    Seriāla darbība norisināsies 1947. gadā, un veidotāji izsekos Rečedas evolūcijai no «medmāsas līdz monstram». Kā zināms, romānā māsa Rečeda jeb Lielā māsa, kā viņu dēvē slimnieki, ir pieradusi ar slimniekiem apieties kā ar bezgribas marionetēm.

    Projekta producenti – Raiens Mērfijs un Maikls Duglass. Filmēšana sāksies 2018. gada vasarā.

    Populārā amerikāņu izklaides šovā atkal piemin latviešus

    ASV iemīļotā vakara izklaides šova «The Tonight Show Starring Jimmy Fallon» veidošanā, izrādās, ka tiek izmantota arī latviešu valoda.

    31. jūlija epizodē raidījuma vadītājs Džimmijs Falons pēc intervijas ar britu aktieri Idrisu Elbu ierosināja piedalīties spēlē «Google Translate Songs» («Google tulkotāja dziesmas»).

    «Ja kādreiz esi izmantojis «Google Translate», tad zini, ka tas ne vienmēr ir perfekts. Piemēram, tulkojot «The Tonight Show Starring Jimmy Fallon» uz latviešu valodu un tad atkal pārtulkojot to uz angļu valodu, «The Tonight Show Starring Jimmy Fallon» pārtop par «This is Jimmy Fallon’s Show Tonight»,» spēles noteikumus skaidroja šova vadītājs.

    Šī nav pirmā reize, kad Latvijas vārds izskan Ņujorkas Reokfellera centrā filmētajā šovā. Neskaitot to, ka ik pa laikam dzirdams Ņujorkas «Knicks» spēlētāja Kristapa Porziņģa vārds, šovā pērn iekļuva arī latvieša iesūtīta fotogrāfija no pašmāju izrādes «Sniegbaltīte un septiņi rūķīši».