Ieskats VEF vēsturē

VEF (Valsts elektrotehniskā fabrika) - ir lielākā Latvijas rūpnīca padomju gados, vadošais komutācijas tehnikas ražotājs bijušajā Padomju Savienībā. VEF ražoja telefona centrāles, telefona aparātus, radioaparātus un citu produkciju.
Rūpnīcas pamatkorpusi atradās Rīgā, Brīvības gatvē 214, tie aizņēma veselu kvartālu. Lielākā daļa rūpnīcas korpusu uzcelta 19. gadsimta beigās un 20. gadsimta sākumā. Līdz Pirmajam Pasaules karam šeit atradās elektromehāniskā rūpnīca "Unions".
Par VEF pirmsākumu tiek uzskatīts 1919. gada aprīlis, kad Rīgas vecās pasta ēkas (tag. Radio ielā) pagrabstāvā tika ierīkotas Pasta un telegrāfa departamenta darbnīcas, kas veica sakaru aparatūras remontu. 1922. gadā tur sāka izgatavot telefona aparātus, bet vēl pēc diviem gadiem - kristāldetektora radiouztvērējus. 1924. gadā darbnīcas tika pārceltas uz Slokas ielu 16, bet 1928. gadā "Pasta telegrāfa virsvaldes galvenā darbnīca" - uz tukšajiem bijušā "Uniona" korpusiem.
1932. gadā uzņēmumu pārdēvēja par VEF – atšifrējumā (Valsts elektrotehniskā fabrika). Tolaik VEF ražoja visu, kam varēja rast noietu - remontēja sakaru aparatūru, izgatavoja telefona centrāles un elektriskās spuldzes, fotoaparātus un gludekļus, radioaparātus un kabatas lukturīšus, telefona aparātus un fotopapīru, elektroarmatūru, darbgaldus un pat sporta lidmašīnas (skat. VEF lidmašīnas). Tika arī samontētas automašīnas.

VEF rožōtā lidmašīnaPasaules tirgu bija iekarojis mini fotoaparāts Minox. Minox bija mazākais melnbaltais fotoaparāts tolaik. Un tas bija labākais VEF veikums. Ar to arī VEF kļuva vairāk pazīstams pasaulē.30. gadu beigās ik mēnesi fabrikā saražoja aptuveni 500 telefona aparātu un 400 telefona centrāļu.
Otrā Pasaules kara laikā rūpnīca bija izlaupīta un izpostīta, katlu māja un vairāki korpusi bija uzspridzināti. Pēc kara rūpnīca tika atjaunota un strauji attīstījās. 20. gadsimta 60. gados VEF ik minūti saražoja septiņus radiouztvērējus un piecus telefona aparātus. Tolaik katri divi no trim telefona aparātiem Padomju Savienībā bija ražoti VEF. Populāri bija arī tranzistoru radioaparāti "Spīdola" un 70. gados - "VEF".
1999. gadā privatizācijas rezultātā rūpnīca tika reorganizēta.

VEF mūsdienās

Šodien visas vecās rūpnīcas telpas ir pamestas jau daudzus gadus. Kā arī vecās telpas tikušas izdemolētas. Visa ēka lielākā daļa korpusu ir uz sabrukšanas robežas. Vecajās rūpnīcas telpās nekas vairāk netiek ražots, pašlaik vecajās rūpnīcas telpās sāk ievākties dažādi uzņēmēji un sāk iznomāt biroja telpas. Lielāko daļu veco rūpnīcas teritoriju aizņem lielveikals ”Domina” šis lielveikals ir uzcelts un bijušās VEF teritorijas un aizņem samērā palielu daļu no visas teritorijas. Domina izmanto apmēram 1/5 daļu VEF teritorijas. Pārējā VEF teritorijā ir ievākušies dažādi citi uzņēmēji.
Pašlaik VEF ir apvienojies ar Radiotehniku un vēl turpina strādāt – protams mazākās un nesalīdzinoši šaurākās telpās. Ja kādreiz VEF aizņēma veselu teritoriju tad tagad VEF aizņem labi ja samērā nelielu mazu ēku. Ražošana, protams, krasi ir kritusies salīdzinoši ar tiem ražošanas apgriezieniem kas bija kādreiz. Ja kādreiz VEF saražoja tehniku simtos tad tagad tā pat netiek saražota labi ja desmitos.
Varētu pat teikt, ka no šīs kādreizējās rūpnīcas ir saglabājušās vecas leģendas un pašu rūpnīcu ieskauj dažādi veci nostāsti.

Dažas bildes kā izskatās VEF šodien

Ieejas durvis uz cehu!VEF rūpnīcas pamestās ražošanas telpas!

Nepatīk
Patīk


Iesaki


Raksts lasits 13531x

Autors - [04.02.2009. 19:14]
Aldis 04.02.2009. 19:22:53
Mjā, agrāk bija darbavietas.. tagad... tukšas telpas!

Intel 04.02.2009. 19:41:37
Turklat tas pasas tuksas telpas neviens nemak izmantot :( un kadreiz bij ne tikai darba vietas vien bet bija ar valstij eksports bet tagad pilnigi neka nav!

r0bertta 04.02.2009. 19:42:58
Ūūū. A tur mirstīgie nahaļavu iekšā var tikt?

Aldis 04.02.2009. 20:11:25
pashi uz savu atbildibu... ja iet, tad vismaz vairaki cilveki, viens var ielist, un tur ari palikt!

Intel 04.02.2009. 22:59:31
Nez ka tur ar ieksa tiksanu bet nahaljavu tur nev iens ieksha netiks iznemot labakaja gadijuma pa pagalmu pastaigat un tad jau kads piesieties var :( jo cik zinu tur tagad daudz kas privatizets :( taka kadam varetu nepatikt ka vazajas :(

r0bertta 04.02.2009. 23:43:29
Paļdīs par info, čabulīši.

Lapsy 05.02.2009. 13:15:27
taa nu tas ir.. nemaak izmantot to kas bij vai ir dotc..

jzaa3d 06.02.2009. 18:21:09
Vispāŗ jau man arī te ir ko pibilst. Es vienā no dabiem strādāju ar bijušajiem vefiešiem. Njā labi to VEF -u aizklapēja, priekš Latvijas tas noteikti ibja par lielu, tomēr tur tai VEF -ā slēpās tāds intelektuālais potenciāls. Un trakākais, ka šie visi prātīgie vecīši pamazītēm par vecīšiem arī pārvēršas. Labi daudzi no viņiem ir strādājuši mazās firmiņās un pelnījuši naudu, bet valsts šo potenciālu nav izmantojusi pat uz 5 % varu derēt. A jaunu tādu, ja nebūs ražošana nebūs, jo teorija, ko var iemācīties RTU ir viens, bet prakse ir kas daudz svarīgāks, a vietas praksei ta nav.
o.O :cool:
Nu kaut kā tā.

Intel 06.02.2009. 19:10:08
Nu ja ir kas mak pareizi vadiit uznjemumu tad sis uznjemums nebutu Latvijai pa lielu lielaks uznemums nodrosina lielaku exportu uz arzemem lidz ar to lielaka nauda staiga! Bet nu pareiz teci latvija nemak izmantot neko!

PEEPERS 07.02.2009. 12:24:07
tur nu es piekrītu ka latvija izmantot nemaz negrib.viņi visu iztirgoja un sabaza kabatas


nejja 13.10.2011. 21:39:08
Skumji gan, :( Mans tēvs bija VEF veterāns, fabrikas patriots, kā arī tieši darbā nomira...Starp citu, kara laikā VEF_s tomēr strādāja.


Komentē ari tu!
* Ieraksti šeit savu vārdu, vai segvārdu!


*
Raksti visu paplašināti ko vēlies teikt!
smiley smiley smiley smiley smiley smiley smiley smiley smiley smiley smiley smiley smiley
smiley smiley smiley smiley smiley smiley smiley smiley smiley smiley smiley
smiley smiley smiley smiley smiley smiley smiley smiley smiley smiley smiley

 

Nakošais raksts - Tavs sadzīves tehnikas horoskops >>

<< Iepriekšējais raksts - Datorspēļu izstrādātāju Konkruss!

Reklāma:


Bedre.lv ir arī Google+


Kontakti, ieteikumi | Reklāma | Lietošanas noteikumi


Copyright Bedre.Lv, 2007 - 2016
Šodien šeit bijuši 340 lietotāji!
Pavisam reģistrējušies 4413 lietotāji! Lapā Online ir 14 viesi (nereģistrēti lietotāji)!
Vēlies sadarboties? Tev padomā reklāma, akcija, raksts vai ieteikums? Droši raksti uz infobedre@gmail.com
Bedre.lv versija 2.1


eXTReMe Tracker